Menu

Kolejna „biała niedziela” z Radiem Kraków w ramach akcji „Małopolska bez smogu” - 20 listopada od 9.00 do 15.00 specjalny spirobus stanie w Wieliczce

To już druga „biała niedziela” w ramach akcji  „Małopolska  bez smogu” Radia Kraków  i Polskiego Alarmu Smogowego. Tym razem specjalny spirobus stanie w najbliższą niedzielę przed budynkiem Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego „Solne Miasto”
w Wieliczce.
 
Akcja bezpłatnych badań spirometrycznych potrwa od  godz. 9.00 do 15.00. Dodatkową atrakcją dla tych, którzy zdecydują się odwiedzić w niedzielę Wieliczkę, będzie możliwość zobaczenia i zwiedzenia między godz. 11.00 a 15.00 demonstracyjnego OZE BUSA, czyli mobilnego laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii Akademii Górniczo-Hutniczej. W OZE BUSIE zobaczyć można m.in. moduły fotowoltaiczne, kolektory słoneczne różnego typu, pompy ciepła czy mikroturbinę wiatrową. Co więcej, będzie można też sprawdzić doświadczalnie, jak większość z tych urządzeń  działa.
 
„Białe niedziele” z bezpłatnymi badaniami spirometrycznymi, organizowane przez Radio Kraków, PAS i Województwo Małopolskie w ramach akcji „Małopolska bez smogu”, zaplanowane zostały  w trzech z dziewięciu miejscowości krakowskiego „obwarzanka”objętych akcją pomiarów jakości powietrza.6 listopada spirobus odwiedził Liszki, 20 listopada kondycję płuc sprawdzić będą mogli mieszkańcy i osoby odwiedzające w tym dniu Wieliczkę, a 4 grudnia mieszkańcy Słomnik.
 
Badanie spirometryczne jest bardzo ważnym badaniem w diagnostyce przewlekłych chorób układu oddechowego, szczególnie często wykorzystywane jest przy rozpoznawaniu astmy oskrzelowej czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Pozwala ocenić wydolność dróg oddechowych. Polega na oddychaniu przez urządzenie nazwane spirometrem, połączonym z komputerem. Jest to badanie szczególnie ważne nie tylko dla palaczy (biernych i czynnych), ale także dla mieszkańców aglomeracji miejskich, którzy w sposób szczególny są narażeni na smog i oddychanie zanieczyszczonym powietrzem.  
 
Jak wyglądać będzie badanie w spirobusie Radia Kraków, PAS i Województwa Małopolskiego?
 
Badanie spirometryczne jest badaniem bezinwazyjnym. Pacjent siada w spirobusie na krzesełku. Pracownik zakłada ustnik na spirometr i podaje pacjentowi. Pacjent wykonuje kilka wdechów i wydechów. Po zakończonym badaniu ściąga ustnik i wyrzuca go do kosza. Spirometria kończy się wydrukowaniem wyniku, omówieniem go i przy wynikach wątpliwych zaleceniem konsultacji lekarskiej. Osoby, u których wcześnie wykryta zostanie niewydolność płuc muszą być pod opieką lekarza pulmonologa, który dobierze odpowiednie leczenie w celu zminimalizowania problemów z oddychaniem.
 
Kto nie może przystąpić do badania?
 
Ponieważ badanie spirometryczne jest badaniem wysiłkowym są osoby, które mogą je wykonywać  jedynie w szpitalu w obecności lekarza, Wśród nich są osoby, które:
- przeszły zawał lub udar,
- mają rozrusznik serca,
- przechodziły zabiegi inwazyjne jamy brzusznej, okolicy serca, oczu w ciągu roku,
- mają zakazany wysiłek.
 
Ważna informacja dla palaczy. Osoby, które chcą przystąpić do badania
spirometrycznego, nie mogą palić papierosów co najmniej dwie godziny przed badaniem.
Pomiary jakości powietrza w Mogilanach, Wieliczce i Zabierzowie, czyli kolejnych trzech miejscowościach na trasie akcji „Małopolska bez smogu”, potrwają jeszcze do 25 listopada.  Aktualizowane odczyty z pyłomierzy można na bieżąco śledzić na stronie Radia Kraków: http://www.radiokrakow.pl/nasze-akcje/malopolska-bez-smogu-51250/
 
Organizatorzy akcji „Małopolska bez smogu”: Radio Kraków, Polski Alarm Smogowy
Partner: Województwo Małopolskie
Patronat honorowy: Ministerstwo Rozwoju

Godziny pracy Urzędu Gminy

- poniedziałek: 7.00 - 16.30
- wtorek, środa , czwartek: 7.00 - 15.00
- piątek: 7.00 - 13.30

Kontakt

Urząd Gminy Mogilany
  • 32-031 Mogilany, Rynek 2.
  • telefon stacjonarny (centrala):  12 270 10 13
  • faks:  12 270 16 77

Sekretariat: