Menu

Bezpieczna droga do szkoły

W bezpiecznym powrocie do szkoły pomogą uczniom policjanci, którzy w najbliższym tygodniu (tj. w okresie od 4 do 8 września br.) przeprowadzą wzmożone działania w pobliżu placówek oświatowych, znajdujących się na terenie naszego powiatu. Mundurowi będą dbać o bezpieczne przekraczanie przez dzieci i młodzież jezdni na przejściach dla pieszych, zlokalizowanych w pobliżu szkół, a najmłodszym wskażą również zasady prawidłowych zachowań na drodze.

Jednocześnie stróże prawa będą bacznie obserwować jazdę kierowców i zdecydowanie reagować na popełniane przez nich wykroczenia drogowe, szczególną uwagę zwracając przy tym na nadmierną prędkość, kierowanie po użyciu alkoholu, wyprzedzanie w rejonie przejść dla pieszych, przewożenie dzieci pojazdami niesprawnymi technicznie oraz w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu. W trosce o bezpieczeństwo uczniów, funkcjonariusze skontrolują również szkolne autobusy.

Akcja „Bezpieczny powrót do szkoły” nie zwalnia jednak rodziców i opiekunów dzieci z odpowiedzialności za kształtowanie w pociechach prawidłowych postaw oraz zasad postępowania na drodze. Stąd dorośli winni pamiętać, aby podczas spacerów z dzieckiem, czy też jazdy samochodem dawać dobry przykład, przestrzegając przepisów ruchu drogowego.  Należy również pamiętać, iż zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat.  Ponadto każdy, poruszając się  po drodze  po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany do noszenia elementów odblaskowych. Nie zapominajmy też o obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych lub w specjalnych urządzeniach przytrzymującym, tzw. podstawkach.  
 
Zachęcamy szkoły podstawowe do wzięcia udziału w akcji „Odblaskowa Szkoła”

We wrześniu rozpoczyna się realizacja VIII edycji Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła” skierowanego do uczniów szkół podstawowych znajdujących się na terenie woj. małopolskiego. Celem tej akcji jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych,  lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażania uczniów w elementy odblaskowe, a także możliwość wykazania, że szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły.
 
Statystyka

W 2016 roku w Małopolsce odnotowano 420 ofiar wśród dzieci do lat 14,  w tym  7 śmiertelnych,  a 413 zostało rannych. Najbardziej zagrożoną kategorią uczestników ruchu drogowego wśród tej grupy wiekowej okazali się pasażerowie samochodów osobowych -  w wypadkach zostało poszkodowanych 222 osoby oraz piesi - w wypadkach zostało poszkodowanych 130 osób.

Na początku roku szkolnego 2016/2017 (w okresie od 1 - 9.09.2016r.) - w grupie wiekowej dzieci do lat 14 w wypadkach drogowych 16 doznało obrażeń ciała, a 1 osoba poniosła śmierć.

Godziny pracy Urzędu Gminy

- poniedziałek: 7.00 - 16.30
- wtorek, środa , czwartek: 7.00 - 15.00
- piątek: 7.00 - 13.30

Kontakt

Urząd Gminy Mogilany
  • 32-031 Mogilany, Rynek 2.
  • telefon stacjonarny (centrala):  12 270 10 13
  • faks:  12 270 16 77

Sekretariat: