W przeddzień 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej mamy przyjemność przedstawić wspomnienie Pana Adama Królika, kierownika Kapeli „Mogilanie” i wieloletniego kronikarza Kapeli i Zespołu Regionalnego „Mogilanie”:

Kapela „Mogilanie” miała zaszczyt uczestniczyć w historycznym wydarzeniu wejścia Polski do Unii Europejskiej, które odbyło się w dniu 1 maja 2004 r. na terenie południowo zachodniej Polski, nad Nysą Łużycką, gdzie zbiegają się granice Polski, Czech i Niemiec. Znajdują się tam, w najbliższym sąsiedztwie, miejscowości: Porajów, Hradek n/ Nissou i Zittau. Uroczystość ta, w formie pikniku trzech państw, zgromadziła olbrzymie tłumy, a otwarte wszystkie granice ułatwiały swobodne spacery przez terytoria tych krajów, co można było zrealizować w ciągu ok 15 minut.

W pobliżu mostu na Nysie Łużyckiej usytuowano dużą estradę, ale na którym terytorium ona się znajdowała, to z powodu upływu czasu nie zachowało mi się to w pamięci. Przez wiele godzin na estradzie odbywały się koncerty różnych zespołów, pojawiła się też niemiecka stacja, dla której powiedziałem, w języku niemieckim, kilka słów o naszej kapeli.

Kapela „Mogilanie”, podobnie jak i góralska kapela „Polaniorze” zagrała na estradzie z dużym powodzeniem, w kilku blokach muzycznych, a także niespodziewanie wzięła udział w widowisku weselnym, transmitowanym na żywo przez TV-3, które odbywało się na … moście na Nysie Łużyckiej.

W podziękowaniu za weselne przygrywki, muzykanci z kapeli „Mogilanie”, zostali zaproszeni do konsumpcji weselnych przysmaków. Oczywiście z wielką chęcią skorzystaliśmy z tej zachęty.

W okolicach estrady odbyliśmy z widzami również wiele rozmów o naszej kapeli, muzyce ludowej czy różnorodności strojów regionalnych. A o północy na niebie pojawiły się tradycyjne fajerwerki, co uświetniło to historyczne wydarzenie, tak ważne w tym dniu, zarówno dla Polski jak i Czech.

Mimo, że upłynęło już 20 lat wspominamy z dumą kolejny, po „Salon des Vacances” w Brukseli, „EXPO-2000” w Hanowerze, udział Kapeli „Mogilanie” w wydarzeniu tak wysokiej rangi.

Niestety nie zachowały się fotografie z tamtego wydarzenia, artykuł ilustrujemy zdjęciem archiwalnym, na którym są ci sami muzycy, którzy muzykowali na uroczystości w dniu 1 maja 2024 roku.

Źródło: Adam Królik – kierownik kapeli „Mogilanie”, Kronikarz